Zaznacz stronę

Chcecie wiedzieć co u nas? Jak wygadają przygotowania do sezonu i jakie mamy odmiany borówki? Czym jest dołek cenowy w eksporcie bluecropa? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w artykule.

Prezes firmy Milbor PMC Piotr Milewski

– Coraz więcej słychać głosów, że borówki odmiany Bluecrop znajdują się na liście upraw zagrożonych. W dłuższej perspektywie, może to stanowić problem, gdyż do niedawna Bluecrop stanowił ponad połowę wszystkich nasadzeń borówek w Polsce – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Piotr Milewski, prezes zarządu firmy Milbor.

Jak wyglądają przygotowania do sezonu borówkowego w firmie Milbor?

Rozpoczynamy zbiory w drugim tygodniu lipca. Sezon trwa – w zależności od warunków pogodowych – do połowy lub końca września.

Ideą pierwszych plantacji firmy Milbor było nastawienie produkcji na późne odmiany borówki, ze względu na lukę w eksporcie, która występuje na przełomie sierpnia i września. Dość szybko zorientowaliśmy się, że będziemy mieć problem z zatrudnieniem dużej liczby pracowników na względnie krótki okres zbiorów. W związku z tym zdecydowaliśmy się „wydłużyć” sezon zbiorów. Ostatnie nasadzenia to wczesne odmiany. Chcemy rozpoczynać zbiory wcześnie i – z pomocą mniejszej liczby pracowników – zbierać owoce non stop do końca września.

Czy planujecie uprawy borówek pod osłonami?

Takie inwestycje są w planach. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami to rozpoczniemy uprawę pod osłonami od przyszłego sezonu. Jednak skupimy się na tej technice uprawy w odmianach późniejszych – po to, aby chronić krzewy przed przymrozkami i deszczem, a nie żeby wcześniej rozpocząć sezon (jak w przypadku osłon w odmianach wczesnych).

Jakim areałem upraw dysponuje firma Milbor? Jakie są plany inwestycyjne spółki?

Obecnie nasz areał to ok. 30 ha owocujących plantacji, jednak planujemy wciąż je powiększać. Barierą rozwoju jest ograniczona dostępność ziemi w naszym regionie. Jeśli chodzi o pakowanie to w zeszłym roku zainwestowaliśmy w linię do automatycznego pakowania i sortowania borówki firm A&B oraz WECO Sorting, która ułatwiła nam konfekcjonowanie owoców i pozwoliła na ograniczenie liczby pracowników. Na przyszły sezon rozważamy również inwestycję w urządzenie firmy Packaging Automation zgrzewające pojemniki folią termokurczliwą w technologii topseal. Obserwujemy rosnące zainteresowanie tego typu pakowaniem owoców, a po za tym pozwoli to nam na ograniczenie kosztów opakowań do owoców.

Jak wygląda struktura odmianowa na plantacjach Milbor? Jaką część produkcji stanowi uprawa Bluecrop, od której zaczynają stronić zachodnie sieci handlowe?

Coraz więcej słychać głosów, że borówki odmiany Bluecrop znajdują się na liście upraw zagrożonych. W dłuższej perspektywie, może to stanowić problem, gdyż do niedawna Bluecrop stanowił ponad połowę wszystkich nasadzeń borówek w Polsce. Jest to odmiana dosyć plenna, odporna na niskie temperatury i prosta w prowadzeniu. To spowodowało spore nasadzenia. Jednak co roku powtarza się dołek cenowy w momencie, kiedy Bluecrop wchodzi w pełne owocowanie. To okazja dla wielu handlowców, którzy kupują te borówki w momencie, kiedy jest niska cena i przechowują owoce w chłodniach, by za kilka tygodniach sprzedać z zyskiem. To przechowywanie odbija się oczywiście na jakości owoców. Stąd między innymi wzięła się zła prasa tej odmiany – także za granicą.

Źródło: sadyogrody.pl