Zaznacz stronę

System Frugt to duńska firma, oferująca szeroki wybór świeżych owoców i warzyw, orzechów oraz suszonych przekąsek, które dostarcza do sklepów w całym kraju. Firma chciała więc dostosować kompleks maszyn do tak zróżnicowanego asortymentu.

Proces pakowania w System Frugt A/S charakteryzował się ręczną i powtarzającą się pracą. Dużym utrudnieniem był również fakt, że firma pakowała 60 różnych owoców i warzyw w różnych rodzajach opakowań – wiele produktów w małych seriach. Wymagało to zatem zautomatyzowanej linii do pakowania i paletyzacji, która mogłaby obsłużyć wiele różnych produktów i różnych rodzajów opakowań, w tym szybką zmianę formatu ze względu na małe serie.

 

Linia paletyzująca od EgatecROZWIĄZANIE

Rozwiązanie składa się z automatycznego podajnika tacek (3 rozmiary), maszyny do pakowania zbiorczego, robota paletyzującego Egapicker oraz systemu transportującego pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami pakowni. Torby, punetki, siatki itp. są transportowane do zmodyfikowanego Casepackera A-one PC121 i pakowane w otwarte kartony.

Podajnik tacek automatycznie ładuje skrzynki w 3 różnych rozmiarach, z wydajnością 15 pudełek/min. W zależności od produktu i tacy, Casepacker A-one PC121 pakuje około 70 tacek na minutę.

Kartonowanie zbiorcze

Maszyna A-one pakuje jednocześnie 2 pudełka, które są transportowane do siłownika, który przepycha po jednym pudełku do robota paletyzującego EGApicker.

EGApicker to robot paletyzujący, którego konstrukcja jest oparta na trzech osiach X, Y, Z. Narzędzie chwytające służy do podnoszenia 4 pudełek jednocześnie. Jedna komora ma 2 magazyny palet i 3 pasy buforowe. Gdy paleta jest pełna, przechodzi do stacji korygującej tace i zapewnia stabilność skrzynek na palecie przed dalszym transportem na przenośnikach łańcuchowych.

Zasadniczo cała linia zajmuje mało miejsca i jest kompaktowa. EGApicker został dostosowany do instalacji w niskiej pakowni, w której wysokość sufitu sięga 3 metrów. W powyższym rozwiązaniu  zintegrowano system awaryjnego zatrzymania linii, więc w przypadku jakichkolwiek usterek cała linia może zostać zatrzymana.

Dowiedz się więcej na temat urządzeń do automatyzacji produkcji:

Egapicker – robot paletyzujący

Pakowanie zbiorcze DS-602

Pakowanie zbiorcze PC-121