Zaznacz stronę

Chociaż w Polsce sezon borówkowy oficjalnie otwiera przypadający 1 lipca Dzień Polskiej Borówki, ten rok słusznie można uznać za nietypowy. Jego początek przypadł na pierwszą połowę czerwca, a więc 2-3 tygodnie wcześniej niż zazwyczaj. Początkowo część plantatorów zakładała zwiększoną ilość plonów z uwagi na dobry początek sezonu kwitnienia oraz zakładany wydłużony okres zbiorów, jednak, jak się okazało, sezon szybko się zaczął, ale i szybko skończył.

Borówka w opakowaniach z pulpy

Warunki pogodowe od początku nie sprzyjały zwiększeniu produkcji jagodowych. Po późnych przymrozkach w marcu, rozpoczęły się gwałtowne wzrosty temperatur w kwietniu. Brak tradycyjnej wiosny spowodował przyspieszenie wegetacji, a pojawianie się w maju miejscowych burz z gradobiciami, spowodowało uszkodzenia upraw wielu ogrodników. Gorący klimat wpłynął także na pojawienie się owoców w wielu krajach na raz, a także owocowanie różnych odmian równocześnie, co doprowadziło do spadków cen na przełomie czerwca i lipca. W przypadku borówki amerykańskiej koszty sprzedaży nie były znacząco zaniżone, jak to miało miejsce w przypadku innych owoców, takich jak maliny, wiśnie, czy chociażby czarna porzeczka, która notuje kolejny rok poniżej opłacalności – jednak mogło to być również spowodowane pierwszą w Polsce kampanią promującą jedzenie owoców.

Krzak borówki wysokiej

Dzień Polskiej Borówki został zainagurowany trzy lata temu, jednak w tym roku po raz pierwszy postanowiono wydłużyć czas trwania kampanii na okres całych wakacji. Akcja „Lato z borówkami 2018” ma na celu wyrobienie nawyku jedzenia borówek w sezonie zbiorów, a także rozpowszechnienie wiedzy o walorach zdrowotnych tych owoców. Akcje promocyjne obejmowały również prezentację polskich plantatorów, promocję borówki poprzez nadani jej wizerunku polskości, a także zjednoczenie konsumentów borówek poprzez wspólną zabawę w formie konkursu na najlepsze lody o tym smaku.

Nawiązując do walorów zdrowotnych, warto podkreślić, że owoce borówki amerykańskiej zawierają największą ilość antyoksydantów, które hamują namnażanie się wolnych rodników i zapobiegają niszczeniu komórek. Dzięki temu, przeciwdziałają powstawaniu nowotworów, chorobom układu krążenia, wpływają na redukcję złego cholesterolu, a także mają pozytywny wpływ na cerę i wzrok. Badania wykazują, że u osób spożywających borówki poprawiała się pamięć, koncentracja i nastrój (badanie przeprowadzone na zróżnicowanej grupie respondentów).