Zaznacz stronę

Prognozy wskazują na rozwój na rynku borówek w Rumunii w ciągu najbliższych kilku lat. Tamtejsi sadownicy planują zainwestować więcej pieniędzy w zakup maszyn sortujących i pakujących.

Borówka amerykańska na krzewie

Eksperci przewidują, że uprawa borówki amerykańskiej w Rumunii będzie rosnąć. Sprzyjać temu będą unijne fundusze, które zapewniają 90 proc. zwrot kosztów inwestycji związanych z budową przechowalni, zakupem maszyn i ciągników – informuje freshplaza.com.

Jak mówi Maciej Chmielewski z firmy Milbor, produkcja borówki w Rumunii póki co jest niewielka. Powierzchnia produkcyjna wynosi obecnie mniej niż 300 hektarów jednak eksperci twierdzą, że warunki przyrodnicze pozwalają na zwiększenie areału produkcji borówki w najbliższych latach do 1500 ha.

Sezon zbiorów w Rumunii rozpoczyna się na początku – w połowie czerwca, a kończy w połowie września. Najbardziej popularne są odmiany Duke, Bluecrop i Eliot.

Według Chmielewskiego, problemem w rozwoju produkcji ogrodniczej w Rumunii jest brak krajowego stowarzyszenia, które dbałoby o interesy producentów i organizowałoby spotkania na których plantatorzy mogliby wymieniać się doświadczeniami. Jak mówi dużym problemem jest także jakość owoców, droga ziemia i brak pracowników sezonowych.

Źródło: sadyogrody.pl